31.7. Kuhmo – Vuokatti – Kajaani – Kuopio

Vuokatin huippu

Vaikka kummallakin meistä on jonkin verran korkean paikan kammoa, niin korkealla olevat nyppylät ja mäet ovat aina nähtävyyksiä ja käymisen arvoisia. Vuokatti ei poikkea tästä säännöstä, joten kävimme katsomassa Vuokatin laelta maisemia.

Kajaanin linnanrauniot ja vesivoimalat

Matkan varrella kohti etelää on myös Kajaani, jossa on ainakin Kajaanin linnan rauniot. Tästäkin hajotetusta nähtävyydestä saa kiittää venäläisiä.

Linnan raunioden ovatkin patoaltaiden keskellä.

Unskan kesäkahvila

Muutama viikko sitten Hesarissa oli juttu vanhasta viitostien varrella olevasta entisestä Unionin huoltoasemasta, jonka aiemman omistajan tytär oli keksinyt avata uudelleen kesäkahvilana, jossa on entisaikojen museoituja esineitä. Ihan mieletön muistomerkki entisajan kylien henkireikänä toimineista paikoista. Käyntisuositus!

SFC Alatalo

Matkalla kohti Kuopiota kävimme ystävien suosituksesta tutustumassa leirikohteeseen SFC Alatalo. Oikein viihtyisä paikka ja erittäin leppeät löylyt antanut sauna. Oli kehujen arvoinen.

Seuraavana aamuna jatkamme matkaa kohti kotkaa, mutta Kuopion kautta, sillä ainakin jääkaappi vaatii täydennystä.

Kuvat: Tapio, tekstit: Jussi

Julkaistu kategoriassa Kesäloma 2024, kirjoittanut .

Tietoja Tapio

70-luvulla syntynyt nörtti, joka pitää kotiaan Espoon Kauklahdessa yhdessä Jussin kanssa. Meillä on talonvahtina Roki-koira. Töissä palvelukehityksen johtamisen asiantuntija. Kotona automaatio- ja IoT-säätäjä sekä radioamatööri ja karavaanari. Muuten terve.