14.8. Saariston rengastie: Nauvo – Korppoo – Houtskari

Kaarina – Parainen – Nauvo – Korppoo – Houtskari

Aamulla jatkoimme matkaa kohti Houtskaria pysähtyen matkalla Nauvon kirkonkylälle tutustumaan kirkkoon ja kylään.

Houtskarissa kävimme Näsbyssä Saaristomuseolla, joka oli jo tältä kesältä kiinni. Myöhästyttiin viikolla. Houtskarin kirkkoon pääsi tutustumaan.

Näsbyn vierasvenesataman ravintolasta saa sellaisen makkaraperuna-annoksen, että nälkä pysyy poissa jonkin aikaa.

Illaksi valikoitui Kittuisin leirintäpaikka, jossa Roki löysi ison kepin. Leirintäalue on aivan lauttasataman vieressä ja isojen laivojen väylä Turusta Maarianhaminaan kulkee vierestä.

Julkaistu kategoriassa Kesäloma 2020, kirjoittanut .

Tietoja oh2th

70-luvulla syntynyt nörtti, joka pitää kotiaan Espoon Kauklahdessa yhdessä Jussin kanssa. Meillä on talonvahtina Roki-koira. Töissä palvelukehityksen johtamisen asiantuntija. Kotona automaatio- ja IoT-säätäjä sekä radioamatööri ja karavaanari. Muuten terve.