10.8. Lahden Radio- ja TV-museo

Palatessamme kohti kotia tuli puheeksi, että Lahdessa ei ole juuri koskaan tullut käytyä ja Lahden radiomäellä olevassa museossa ainakaan Jussi ei ole käynyt koskaan. On siis aika korjata tämäkin puute. Tapsa sen sijaan oli käynyt vuosia sitten.

Reissun päätös

Museon jälkeen siirryimme tylsää nelostietä kohti kotia. Alkoi jo nälkä kurnimaan ja muutenkin reissuväsymystä oli havaittavissa.

Kaikenkaikkiaan kahdessa osassa tehty reissu painottui tällä kertaa itäiseen ja kaakkoiseen osaan maata, joissa ei juuri ole lomareissuilla tullut käytyä. Paljon tuli nähtyä, mutta niin paljon olisi vielä näkemättä!

Seuraavaan kertaan siis.

Julkaistu kategoriassa Kesäloma 2024, kirjoittanut .

Tietoja Tapio

70-luvulla syntynyt nörtti, joka pitää kotiaan Espoon Kauklahdessa yhdessä Jussin kanssa. Meillä on talonvahtina Roki-koira. Töissä palvelukehityksen johtamisen asiantuntija. Kotona automaatio- ja IoT-säätäjä sekä radioamatööri ja karavaanari. Muuten terve.