
Luulimme lähtevämme ihan ajoissa niin, että jäisi lauttoihin aikaa pari tuntia, ennen kuin tuo varattu 18:35 lautta menee. Niin siinä kuitenkin jännättiin sitten, että ehditäänhän Vartsalan lossiin 18:10, josta on lyhyt siirtyminen sitten Osnäs-Åva -lauttaan.
Matkalla käytiin lounastamassa Hiidenpirtissä possun leikkeet valkosipulipotuilla. Ihan hyvää safkaa saa tuolta.

Raisiossa pysähdyttiin täydentämään ruokakaappeja ja ostettiin Jussille unohtuneen hupparin sijalle toinen huppari sekä Haltin kuoritakki, jollaista Jussilla ei vielä ollutkaan, sillä vedenpitävä kevyt kuoritakki olisi ollut tarpeen monesti.. No nyt sellainen on.
Tämän jälkeen jännitettiin, että miten ehditään lauttoihin.
Lossia odotellessa. Ilme.. ja ilme..
Perille, Fisketorper i Brändö, kuitenkin päästiin ja majoitusyksikkömme pääsi mukavasti rantaan lähelle saunaa. Ainoa vika oli jumalaton määrä hyttysiä. Roki tuntuu myös keräävän niitä ympärilleen magneetin lailla. Iltapalaksi otettiin ahvenanmaalaiset pannari hillolla ja kermavaahdolla ja lasilliset valkoviiniä.
Sedät poseeraa. Roki nauttii ilta-auringosta
Illaksi saatiin vielä vuoro saunasta ja pääsi mereen uimaan. Roki ja Tapio heitti talviturkin.
Löylyhuoneen ikkuna ulkoa Näkymä löylyhuoneesta
Matkakilometrit 251 km, josta lautat
– Vartsala 0,9 km
– Vuosnainen – Åva: 11,6 km